همه چیز در مورد مالیات سلرهای دیجیکالا

مالیات بر درآمد فروشندگان دیجی کالا

مالیات، یکی از بزرگترین هزینه‌ها‌ی کسب و کار!

در این مطلب، می‌خوایم به یکی از بزرگترین هزینه‌های هر کسب و کار یعنی مالیات بپردازیم. مساله‌ای که خیلی از سلرهای کوچک و متوسط دیجیکالا فکر می‌کنن به سراغشون نمی‌یاد! ولی واقعیت اینه که مالیات دیر و زود داره، اما احتمالا سوخت و سوز نداره!

 

مالیات چجوری حساب می‌شه و چه نوع مالیاتی به سلرها تعلق می‌گیره؟

مالیاتی که به سلرها تعلق می‌گیرد، مالیات بر درآمده که نوعی مالیات مستقیم محسوب میشه. این مالیات، ۲۵ درصد از درآمد هست. درآمد یعنی:

 

محاسبه مالیات بر درآمد سلر های دیجی کالا

*هزینه شامل پولی که بابت خرید جنس کردید هم میشه.

چجوری ثابت کنیم چه هزینه‌هایی داشتیم؟

برای اینکه هزینه‌هاتون رو ثابت کنید، باید فاکتورهای رسمی به اداره مالیات ارائه بدید. فاکتورهاتون باید حتما رسمی باشن که ازتون قبول کنن وگرنه ممکنه بخشی از هزینه‌هاتون رو رد کنن. 

البته برای معاملات خرد (زیر ۳ میلیون و ۲۵۰ هزار تومن برای سال ۱۴۰۰) نیازی به ارائه فاکتور رسمی نیست.

فاکتور رسمی هم فاکتوری است که در اون شماره ملی شخص حقوقی یا حقیقی ذکر بشه و امضا و مهر داشته باشه. البته حتی با فاکتور رسمی هم ممکنه برخی از هزینه‌ها رو ازتون قبول نکنن.

اگر هزینه‌ها و فاکتورهامون رو قبول نکردن، چیکار کنیم؟

قبل از سال ۹۸، اگر شما مدارک و فاکتورهای قابل قبولی ارسال نمی‌کردید، مالیات علی الراس براتون تعیین میشد. و خود سازمان مالیات، مالیاتی بر اساس ضریب‌هایی که خودشون داشتن براتون مالیات تعیین ‌میکردن.

اما از سال ۹۸، مبنای محاسبه مالیات، اظهارنامه ای هست که خود مودی مالیاتی ارسال می‌کنه پس خیلی مهمه که اظهارنامه‌ی درستی رو ارسال کنید.

از ما سلرهای کوچیک هم مالیات می‌گیرن؟!

مالیات بر درآمد از دو گروه گرفته میشه، شخصیت‌های حقوقی و شخصیت‌های حقیقی که درآمد دارن!

سلرهای دیجیکالا اگر شرکت ثبت کنند و پول حاصل از درآمد به حساب شرکت واریز بشه، باید طبق دفاتری که دارند، اظهارنامه مالیاتی پر کنند.

اما اگر شما شخصیت حقیقی هستید و درآمد از دیجیکالا به حساب شخصی خودتون واریز میشه، مالیات شما اینجوری محاسبه میشه:

۱ـ تا میزان پانصد میلیون (۵۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال در سال درآمد مشمول مالیات سالانه به نرخ پانزده درصد (۱۵%)

۲ـ نسبت به مازاد پانصد میلیون (۵۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال در سال تا میزان یک میلیارد (۱.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال درآمد مشمول مالیات سالانه به نرخ بیست درصد (۲۰%)

۳ـ نسبت به مازاد یک میلیارد (۱.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال در سال درآمد مشمول مالیات سالانه به نرخ بیست و پنج درصد (۲۵%)

پس حتی اگر شما یه فروشگاه کوچیک هستید که در کل یک سال ۵۰ میلیون تومان درآمد دارید، می‌تونند از شما مالیات دریافت کنن. 

اگر میخواستن مالیات بگیرن، چرا تا حالا چیزی نگرفتن؟

سیستم مالیاتی کشور روز به روز داره پیشرفت میکنه. هر روز دارن قانون‌های جدید برای گرفتن مالیات از کسانی که به صورت آنلاین محصول یا خدمات می‌فروشن، وضع می‌کنه. مثلا اخیرا برای کسانی که درگاه پرداخت آنلاین دارن، داشتن پرونده مالیاتی رو اجباری کردن در حالی که قبلا کسانی که درگاه داشتن و شخص حقیقی بودن، می‌تونستن بدون پرونده مالیات، درگاه یا دستگاه پوز داشته باشن!

این قانون ۵ میلیارد سقف پرداخت چیه پس؟

اگر شما پرونده مالیاتی نداشته باشید و درآمدهایی که به دست میارید هیج جا ثبت نشه، در حالت عادی وقتی ترانکش سالانه‌تون به ۵ میلیارد تومن میرسه (تراکنش در مجموع تمام حساب‌ها و در تمام بانک‌ها)، اداره مالیات حساب‌های شما رو بررسی می‌کنه. در غیر این صورت، شما میتونید تا این سقف ۵ میلیارد تومنی، بدون مالیات کار کنید.

ولی برای فروشندگان دیجیکالا و کسانی که درگاه پرداخت دارن، این متفاوته!

اگر درگاه پرداخت دارید که تراکنش‌های درگاهتون شامل مالیات میشه و بانک یا شرکتی که ازش درگاه رو گرفتید، گزارش تراکنش‌های شما رو به اداره مالیات میده.

اگر هم سلر دیجیکالا هستید که هر ماه دیجیکالا آمار تمام فروش‌هاتون رو به اداره مالیات میده چون اگر آمار نده، اداره مالیات،‌ مالیات تراکنش‌هایی که داره رو از خودش می‌گیره!

ما سلرها که پرونده مالیاتی نداریم اصلا! چجوری می‌خوان از ما مالیات بگیرن؟

فروشنده‌هایی که پرونده مالیاتی و کد اقتصادی ندارن، مالیات روی کد ملیشون ذخیره میشه پس حتی اگر پرونده مالیاتی ندارید، مالیات شما ثبت و ضبط میشه. ولی اینکه مالیات از شما گرفته میشه یا نه، هنوز مشخص نیست و قانون جدی در این مورد مطرح نشده.

درآمد تا چند سال قبل رو باید مالیات بدیم؟

اگر امروز شما درآمدی دارید، تا ۵ سال آینده مالیات بر درآمد شما برای اداره مالیات محفوظ هست و می‌تونن مالیات رو از شما بگیرن. با همین قانون، شما الان فقط فروش امروز تا ۵ سال گذشته بر گردنتون هست. اگر بیشتر از ۵ سال بگذره و اداره مالیات از شما مالیات رو دریافت نکنه، دیگه نمیتونه مالیات رو از شما بگیره.

اگر مالیات ندیم، چی میشه؟

شما به عنوان کسی که درآمد دارید، حتی اگر جایی درآمدتون ثبت نشه، موظف هستید تا آخر خرداد هر سال، درآمدتون رو اظهار کنید و مالیاتش رو بپردازید. اگر اینکار رو نکنید دو حالت داره:

۱- یا ۵ سال میگذره و اداره مالیات نمیفهمه شما درآمد داشتید که خوش به حالتون میشه و نیازی نیست مالیات بدید.

۲- یا زمان خود اظهاری میگذره و اداره مالیات میفهمه شما درآمد داشتین ولی مالیاتش رو ندادید. به علت اینکه خوداظهاری نکردید، باید هم مالیاتی که براتون بریده میشه رو بدید و هم ۳۰ درصد مالیاتی که تعیین شده رو به عنوان جریمه، پرداخت کنید.

نتیجه‌گیری

ما نمیدونیم قوانین مالیاتی کشور به چه سمتی میره ولی چون دوست داریم شما بدون ضرر بفروشید،‌ وظیفه خودمون دونستیم این مبحث مالیات رو بهتون بگیم.

تا حالا از شخصیت‌های حقیقی فروشندگان دیجیکالا هیچ مالیاتی دریافت نشده اما توصیه ما به شما اینه که حتما مالیات رو جدی بگیرید و جزو هزینه‌های کسب و کارتون حسابش کنید. و جدا از این حتما فاکتورهای خرید اجناستون رو هم ثبت و ضبط کنید.

توی ابزار محاسبه سود و زیان سلر ایکس، می‌تونید سود و زیان‌تون رو با احتساب مالیات ببینید.

 

 

اگر سوالی دارید، حتما تو قسمت کامنت‌ها ازمون بپرسید. سعی میکنیم همه رو جواب بدیم.

اگر هم جایی از مقاله مشکل داره یا به درستی نوشته نشده، ممنون می‌شیم بهمون اطلاع بدید تا اصلاحش کنیم.

2 دیدگاه برای “همه چیز در مورد مالیات سلرهای دیجیکالا

  1. مانی هدایتی گفته:

    من تامین کننده حقوقی هستم. کالایی ر فروختم در دیجیکالا.پ و پولش رو برای من واریز کردند. حالا باید فروش اعلام کنم. ولی دیجیکالا می گه فاکتور فروش رسمی رو به نام من نزن. از اون ورم من هیچ اطلاعی ندارم چه کسی کالا و خریده. لطفا راهنمایی بفرمایید که فاکتور فروش رسمی به نام چه کسی باید ثبت بشه

  2. حامد گفته:

    سلام وقت بخیر،علاوه بر مالیات بر درآمد،مالیات ارزش افزوده هم به عهده سلرهای دیجی کالا هست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.